reklama

Karibské ostrovy - po stopách hurikánu Irma

Predstavte si tie najkrajšie miesta na Zemi, dovolenkové raje, tyrkysové more s bielymi plážami. A na nich dolámané nahé palmy, trosky rozbitých lodí či striech z hotelov. Absolútny kontrast...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Avšak aj napriek týmto tragickým dôsledkom nedávneho hurikánu majú karibské ostrovy svoje čaro. Stále si môžete povedať, je tu krásne, hoci trochu inak.

Poďte si so mnou pospomínať na jednu z výletných plavieb po karibských ostrovoch:

St. Thomas, Americké Panenské ostrovy – leguány a piráti

Ostrovy kedysi patrili Dánsku, počas prvej svetovej vojny sa však Američania obávali, že by ich Nemci mohli obsadiť ako námornú základňu, tak ich od Dánov odkúpili. No a dnes už nie sú až také panenské, ako hovorí ich názov. O tom vás presvedčí odpad všade po okrajoch ciest. Domáci rozhodne nepatria medzi poriadkumilovných a navyše, je tu i celkom dosť obyvateľov, nerátajúc množstvo turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Americké Panenské ostrovy
Americké Panenské ostrovy (zdroj: Monika Kusendová)

Krásy tohto ostrova musíte hľadať ďalej od ľudských obydlí. No nájdete ich tak polhodinu cesty autom. Zrazu sa pred vami zjavia čistučké modré zátoky, jemné pláže so skalnatými okrajmi, na ktorých oddychujú takmer neviditeľné leguány. Objavíte tu aj jednu z najkrajších pláží sveta – v zálive Magens Bay.

Leguány na Amerických Panenských ostrovoch
Leguány na Amerických Panenských ostrovoch (zdroj: Monika Kusendová)

Rozprávkové miesto však na jeseň 2017 poznačil hurikán Irma a domáci ho ešte nestihli dať úplne do poriadku. Ešteže má ostrov mnoho ďalších očarujúcich pláží, na ktorých sa môžete vyvaľovať na horúcom slnku i v januári. A snívať napríklad aj o tom, ako to tu vyzeralo kedysi, keď na St. Thomas pobýval slávny pirát Čierna brada...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pláž na Amerických Panenských ostrovoch
Pláž na Amerických Panenských ostrovoch (zdroj: Monika Kusendová)

St. Kitts & Nevis – Írsko plné opíc

Alebo v preklade Svätý Krištof a Nevis. Objavil ich Krištof Kolumbus o tri roky neskôr ako prvýkrát pristál na americkom pobreží. Kedysi slúžili ako základňa pre výpravy kolonizátorov. Pri týchto ostrovoch vás možno rovnako ako mňa spontánne napadne prvý prívlastok – karibské Írsko. Niečo na tom bude, pretože patria pod britský Commonwealth. Okrem toho to nie sú typické tunajšie ostrovy s plážami, palmami a slnkom, hoci more je tu príjemné a priezračné.

St. Kitts & Nevis - karibské Írsko
St. Kitts & Nevis - karibské Írsko (zdroj: Monika Kusendová)

Majú celkom iné prednosti. Zeleň a bujnú vegetáciu. Kopce, husté zelené lesy, z ktorých sa ozýva škrekot malých opičiek. Ak budete mať šťastie, podarí sa vám ich i vidieť a pohladiť. Pokiaľ nie, v centre hlavného mesta ich majú skrotené všelijakí „kšeftári“ a za menší poplatok sa s nimi môžete vyfotiť. Po daždi máte čo robiť, aby ste na ceste nepristúpili množstvo ružovkavých krabov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Scenérie ostrova St. Kitts & Nevis
Scenérie ostrova St. Kitts & Nevis (zdroj: Monika Kusendová)

A ak sa rozhodnete, že vyleziete na kopec neďaleko od pláže naboso, pravdepodobne prídete s nohami dooškieranými od tŕňov. Lebo príroda tu je nielen krásna, ale i drsná. A rovnako tak i počasie, aspoň z mojej skúsenosti. Počas dňa sa niekoľkokrát vystrieda slnko a dážď. Ale vôbec vám to nepríde nepríjemné, akosi sa to k tomuto miestu hodí.

Pózovačka s opicou na ostrovoch St. Kitts & Nevis
Pózovačka s opicou na ostrovoch St. Kitts & Nevis (zdroj: Natália Mrázová)

Guadeloupe – pralesy, ktoré sa ťažko opúšťajú

Ostrov patrí od 17. storočia Francúzsku a delí sa na dve časti: Basse-Terre (Nízka zem), Grande-Terre (Veľká zem). Guadeloupe je veľmi multikultúrne miesto. Mieša sa tu európska kultúra s africkou, ale i ázijskou.

Ostrov Guadeloupe - v pozadí sopka
Ostrov Guadeloupe - v pozadí sopka (zdroj: Monika Kusendová)

A vedeli ste, že práve z tohto ostrova pochádza ananás? Pestujú ho tu na plantážach, rovnako ako banány. Oplatí sa tu ochutnať aj pravý domáci viac ako 50-percentný rum, ktorý domáci podávajú s citrónom, limetkou a ľadom. Vrelo ho odporučia každému turistovi. A vy si poviete: prečo nie, veď je i pomerne lacný. No dáte si dva a dovidenia, loď odpláva bez vás...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Guadeloupská zloba - domáci rum :D
Guadeloupská zloba - domáci rum :D (zdroj: Monika Kusendová)

Najokúzľujúcejšia na celom ostrove je však tunajšia príroda. Očaria vás husté pralesy s nespočetnými odtieňmi zelenej, vodopád v jeho srdci zvaný „Carbet Falls“ i stále činná sopka Soufrière, stará 200-tisíc rokov.

Vodopád Carbet Falls na ostrove Guadeloupe
Vodopád Carbet Falls na ostrove Guadeloupe (zdroj: Monika Kusendová)

Všade sem sa môžete dostať po vlastných a vychutnať si prechádzku po miestach, kde sa cítite ako dobrodruh a zároveň si pripadáte ako v inom svete. Nič iné len vy, zvuky lesa a niekde v diaľke šum riečky.

V pralesoch ostrova Guadeloupe
V pralesoch ostrova Guadeloupe (zdroj: Monika Kusendová)

Bolo tu tak krásne, až si kamarátka zaželala:

„Kiežby sme tu zostali.“

Asi to nemala robiť, nasledujúci večer sa nám totižto v dôsledku zlého počasia nepodarilo vyplávať. A potom nám už nebolo všetko jedno.

St. Maarten – krása zničená hurikánom

Na tento ostrov sme sa dostali náhodou. Dalo by sa povedať, že šťastnou, i keď... Dobre, popravde trasa na tento ostrov bola krízová. Pôvodne sme mali podniknúť výlet na Martinik, ale problematické počasie zmenilo všetky plány. Nakoniec sme boli radi, že sme vôbec vyplávali. A keď sme už vyplávali, že sme vôbec pristáli. Pretože more bolo pravdepodobne v dôsledku zemetrasenia na Aljaške také rozbúrené, že i našu 18-poschodovú loď hádzalo ako nafukovací čln. Obrovské vlny spôsobili morskú chorobu i strach u mnohých cestujúcich a niektorí sme sa zamýšľali aj nad použitím záchranných člnov. Potom sme si však predstavili efekt splachovacieho záchoda a tak sme si radšej naliali rum.

Výletná loď MSC Divina
Výletná loď MSC Divina (zdroj: Monika Kusendová)

Všetko ale dobre dopadlo a kapitánovi sa podarilo pristáť na ostrove St. Maarten. Tvoria ho dve časti – francúzska (Saint Martin) a holandská (Sint Maarten). Ide o najmenšie obývané miesto rozdelené medzi dva štáty. Miesto je známe najmä pre svoje letisko, ktoré patrí medzi najnebezpečnejšie na svete, pretože je len niekoľko metrov od pláže Maho a lietadlá tu prelietavajú veľmi nízko ponad ňu.

Za zmienku však stoja aj ostatné pláže – dlhočizné, oplývajúce bielym pieskom, do ktorého narážajú vlny sýtomodrého mora, obkolesené zeleňou.

Pláž na ostrove St. Maarten
Pláž na ostrove St. Maarten (zdroj: Monika Kusendová)

Ale ak sa obzriete navôkol, na tomto ostrove sú asi najviditeľnejšie stopy hurikánu Irma. Stovky rozbitých lodí vyvrhnutých nielen na pláže, ale i na cesty. Trosky a torzá niekdajších luxusných hotelov. Chýbajúce strechy, polámané stromy, prázdny prístav. Kedysi ta denne prišlo i niekoľko lodí, dnes sú radi za jednu týždenne.

Krásna pláž verzus trosky hotela na ostrove St. Maarten
Krásna pláž verzus trosky hotela na ostrove St. Maarten (zdroj: Monika Kusendová)

Antiqua & Barbuda – chudoba verzus luxus

Takisto patria pod britské kráľovstvo. Zaujímavosťou je, že hoci majú v názve dva ostrovy, v skutočnosti ich tvoria tri. Okrem Antiguy a Barbudy ešte aj skalnatý Redonda.

Pristátie na ostrovoch Antiqua a Barbuda
Pristátie na ostrovoch Antiqua a Barbuda (zdroj: Monika Kusendová)

Tento ostrov som sa rozhodla prejsť po vlastných, ale nebol to asi najlepší nápad. Aj keď pre domácich nie sú európski dovolenkári ničím novým, pri ženách si stále nemôžu pomôcť. Berú ich ako atrakciu. Čím som šla viac do vnútrozemia, tým sa viac množili pokrikovania. Na druhej strane, bolo zaujímavé vidieť ich spôsob života, obydlia, kultúru. Zvyčajne to však boli veľmi chudobné malé pestrofarebné domčeky so zanedbanými záhradkami. Ale domáci boli spokojní, len tak vysedávali vonku, alebo sa rozprávali so susedmi. Nikam sa neponáhľali, nemali kam.

Kostolík na ostrove Antiqua a Barbuda
Kostolík na ostrove Antiqua a Barbuda (zdroj: Monika Kusendová)

Pláž som objavila asi až po polhodine prechádzky, na druhej strane ostrova. Zrazu zmizli početné chudobné domčeky a nahradili ich luxusnejšie hotely, reštaurácie a najmä krásne pobrežie. Modrejšie more som asi nikdy nevidela. Pláž bola ako vystrihnutá z dovolenkových katalógov, pri ktorých si často myslíte, že ich upravujú vo fotoshope a naživo to určite nemôže byť až také. Toto však bolo naživo a bolo to nádherné!

Ostrovy Antiqua, Barbuda a Redunda
Ostrovy Antiqua, Barbuda a Redunda (zdroj: Monika Kusendová)

Bahamy - konečná

Ostrov, ktorý je častou poslednou destináciou výletných plavieb. Navštívila som ho už tretíkrát a vždy tu bolo najchladnejšie zo všetkých navštívených ostrovov. Nezriedka aj spŕchlo a teplota sa pohybovala len niečo málo nad dvadsať stupňov. Sýtomodré more, luxusné zátoky a fascinujúce výhľady si však môžete užiť aj tak. Aspoň si po tom všetkom oddýchnete od horúceho slnka a tropických teplôt.

Bahamy - slnko po daždi
Bahamy - slnko po daždi (zdroj: Monika Kusendová)

Bahamy sú známe rumom, z ktorého pripravujú aj ich tradičný rumový koláčik, luxusným hotelom Atlantis s aquaparkom, či zátokou celebrít, kde sa môžete vybrať na výlet loďkou a obdivovať sídla známych hercov a spevákov.

Cestovanie je jedna z najlepších vecí v živote človeka. Otvára človeku nové obzory, vedomosti, naučí ho nebrať niektoré veci ako samozrejmosť. Preto treba využiť všetky príležitosti a nepresnívať celý život o tom, kam by ste chceli ísť. Radšej si spontánne zbaliť kufor a ísť. Aj keby ste potom mali jesť zopár mesiacov len rožky s treskou, zážitky na celý život stoja za to.

Predchádzajúci článok o plavbe po Karibiku:

Výletná plavba, na ktorej môžete aj zomrieť!

Monika Kusendová

Monika Kusendová

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  145x

Som nezastaviteľný optimista, ktorý žije písaním, dobrodružným cestovaním, históriou a športom, najmä behom. Práve písanie je môj spôsob, ako spraviť svet krajším, zaujímavejším, zábavnejším a motivovať aj ďalších ľudí, aby si život užívali na 200 percent :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu