Mystické Haluzice - miesto plné zlata a duchov dávnych čias

Autor: Monika Kusendová | 15.12.2016 o 22:28 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  621x

Ak zájdete na okraj obce Haluzice, odkryje sa vám svet dávno minulý. Na kopci, čnejúcom sa nad päťdesiat metrov hlbokou tiesňavou, sa nachádza tajomná zrúcanina románskeho kostolíka. 

Ak budete pokračovať v ceste, vyjdete až na vrch, kde môžete stretnúť početných hľadačov zlata. Táto lokalita je stále opradená záhadami a archeológov zaujíma už mnoho rokov...

Zlatý vrch

V blízkosti zrúcaniny sa nachádza vrch Hájnica s drevenou rozhľadňou, z ktorej dovidno na okolité dediny a mestá. Tento nenápadný kopec je rajom pre hľadačov starých zlatých mincí, čo vedie k záveru, že tu mohli mať svoje sídlo skutočne bohatí veľmoži, ktorí tu svoje zlato poskrývali. Iná teória hovorí, že tu vraj mali svoju banku samotní Kelti, čomu nahrávajú aj viaceré historické listiny.

Stredoveký chrám

Ak sa stručne pozrieme na históriu kostolíka, postavili ho niekedy v trinástom storočí. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1299, keď sa ho zmocnilo kráľovské vojsko. Dovtedy bol súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. Počas protihabsburských povstaní kostolík využívali protestanti. Slúžiť katolíkom znova začal až po skončení týchto konfliktov. V roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie omší, z dôvodu jeho chátrania.


Dnešná zrúcanina kostolíka je pomerne v dobrom stave vďaka opravám, ktoré zrealizovali v roku 1968. Skladá sa z dvoch častí, približne v strede môžete vidieť pozostatky predeľovacieho múru. Vpredu sa nachádza okrúhly priestor, kde bolo kedysi miesto pre oltár, a atmosféru dotvárajú zachovalé gotické okná a dobové nápisy, ktoré môžete nájsť na rôznych miestach múru.

Najlepšie je toto miesto navštíviť podvečer, keď dokonale precítite jeho mystiku s nádychom histórie a môžete snívať o tom, aké tajomstvá a poklady sa ešte skrývajú v zemi pod kostolíkom.

Miesto pravdepodobne slúžilo aj ako strategické územie, prípadne popravisko počas prvej a druhej svetovej vojny, pretože sa tu našli mnohé nábojnice z týchto čias.

Naposledy tu robili archeológovia výskumy pred niekoľkými mesiacmi. Výsledky svojho bádania však nezverejnili. Uvidíme, kedy sa sem opäť vrátia a či objavia nejaký hrob bohatého veľmoža, keltské zlato či staré nástroje a relikvie... 

Prečítajte si rozšírenú verziu článku a pozrite si ďalšie zaujímavosti o Haluziciach: 

http://omeste.sk/tip-na-vylet-mysticke-haluzice-miesto-plne-zlata-a-duchov-davnych-cias/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?