Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden hrad, ktorý zmizol...

Autor: Monika Kusendová | 31.8.2016 o 21:49 | (upravené 15.12.2016 o 22:31) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  5953x

„Na zámku nádhernem na Lubine bohatý rytíř mněl příbytek slavný, hrad ten si z mramoru postavit dal, zlatem i stříbrem ho ozdobit znal...“ 

Takto znie zveršovaná legenda o „Rytierovi lubinskom z Lubiny“ Bohumila Tablica. Čo myslíte, existoval kedysi tento rytier? Alebo závažnejšia otázka: Existoval niekedy spomínaný hrad?

V malej dedinke Podkozince, ktorá má len niečo okolo šesťdesiat obyvateľov, patriacej pod obec Lubina, v časti „Setváková skala“ sa ešte do polovice minulého storočia nachádzal hrad. Spomína sa pod názvom „Hradište“ alebo „Starý hrad.“ Bohužiaľ, o hrade nie sú žiadne seriózne podklady. No ako sa spomína v knižnej publikácii „Lubina 1392 - 1992“, pravdepodobne slúžil ako strážna veža na obranu Čachtického hradu spolu s vežou na staroturianskom cintoríne. Bol opevnený priekopou s valom.

Zachoval sa nákres lokality i zopár fotografií z päťdesiatych rokov, keď stáli ešte aj pozostatky strážnej veže z pätnásteho storočia.

 

Podľa nich sa dalo usudzovať, že na severnej strane sa nachádzala veža a k nej boli pripojené obvodové múry hrubé jeden a pol metra. Pod nimi bol strmý svah s hĺbkou päť metrov. Od severovýchodu hrad chránila dvojmetrová priekopa, z ostatných strán sto metrov vysoké skalné bralo a na neďaleký Čachtický hrad bol z tohto miesta dobrý výhľad. Skvelé strategické miesto, no ako to, že tak náhle zmizol a čo sa s ním vlastne stalo?

 

Odpoveď znie: zničila ho ľudská hlúposť. Presnejšie, časy komunizmu, na ktoré doplatili mnohé historické pamiatky, zruinovali aj tento hrad. Jeho múry spolu s bralom jednoducho vyťažili a získanú horninu - červený vápenec použili na stavbu iných budov. Dnes málokto o ňom vôbec vie, hoci to nie je tak dávno, čo ešte stál. Mladí ľudia môžu už len niečo tušiť podľa názvov tunajších lokalít „Priedhradie“, „Záhradská“ či povestí a legiend. Nám sa podarilo získať od jednej postaršej obyvateľky Podkoziniec fotografiu z čias, keď ešte ruiny hradu neboli vyťažené. Nachádza sa na nej skupinka mladých ľudí, sediaca na hradnom brale.

 

A takto to vyzerá dnes. K miestu sa musíte prekliesniť cez kríky, tŕnie, húštinu a nakoniec namiesto brala s hradom na vás zíva len hlboká jama... 

Zachovala sa len časť nevyťaženého vápencového brala...

Pod skalou dnes stojí novovybudovaná vyhliadková vežička, ktorá môže slúžiť ako orientačný bod k niekdajšiemu hradu. Pravda, ak to niekomu vôbec zíde na um...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.


Už ste čítali?