Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden hrad, ktorý zmizol...

Autor: Monika Kusendová | 31.8.2016 o 21:49 | (upravené 15.12.2016 o 22:31) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  5927x

„Na zámku nádhernem na Lubine bohatý rytíř mněl příbytek slavný, hrad ten si z mramoru postavit dal, zlatem i stříbrem ho ozdobit znal...“ 

Takto znie zveršovaná legenda o „Rytierovi lubinskom z Lubiny“ Bohumila Tablica. Čo myslíte, existoval kedysi tento rytier? Alebo závažnejšia otázka: Existoval niekedy spomínaný hrad?

V malej dedinke Podkozince, ktorá má len niečo okolo šesťdesiat obyvateľov, patriacej pod obec Lubina, v časti „Setváková skala“ sa ešte do polovice minulého storočia nachádzal hrad. Spomína sa pod názvom „Hradište“ alebo „Starý hrad.“ Bohužiaľ, o hrade nie sú žiadne seriózne podklady. No ako sa spomína v knižnej publikácii „Lubina 1392 - 1992“, pravdepodobne slúžil ako strážna veža na obranu Čachtického hradu spolu s vežou na staroturianskom cintoríne. Bol opevnený priekopou s valom.

Zachoval sa nákres lokality i zopár fotografií z päťdesiatych rokov, keď stáli ešte aj pozostatky strážnej veže z pätnásteho storočia.

 

Podľa nich sa dalo usudzovať, že na severnej strane sa nachádzala veža a k nej boli pripojené obvodové múry hrubé jeden a pol metra. Pod nimi bol strmý svah s hĺbkou päť metrov. Od severovýchodu hrad chránila dvojmetrová priekopa, z ostatných strán sto metrov vysoké skalné bralo a na neďaleký Čachtický hrad bol z tohto miesta dobrý výhľad. Skvelé strategické miesto, no ako to, že tak náhle zmizol a čo sa s ním vlastne stalo?

 

Odpoveď znie: zničila ho ľudská hlúposť. Presnejšie, časy komunizmu, na ktoré doplatili mnohé historické pamiatky, zruinovali aj tento hrad. Jeho múry spolu s bralom jednoducho vyťažili a získanú horninu - červený vápenec použili na stavbu iných budov. Dnes málokto o ňom vôbec vie, hoci to nie je tak dávno, čo ešte stál. Mladí ľudia môžu už len niečo tušiť podľa názvov tunajších lokalít „Priedhradie“, „Záhradská“ či povestí a legiend. Nám sa podarilo získať od jednej postaršej obyvateľky Podkoziniec fotografiu z čias, keď ešte ruiny hradu neboli vyťažené. Nachádza sa na nej skupinka mladých ľudí, sediaca na hradnom brale.

 

A takto to vyzerá dnes. K miestu sa musíte prekliesniť cez kríky, tŕnie, húštinu a nakoniec namiesto brala s hradom na vás zíva len hlboká jama... 

Zachovala sa len časť nevyťaženého vápencového brala...

Pod skalou dnes stojí novovybudovaná vyhliadková vežička, ktorá môže slúžiť ako orientačný bod k niekdajšiemu hradu. Pravda, ak to niekomu vôbec zíde na um...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Šramko: V schválenom rozpočte vidíme riziká za viac ako miliardu

Druhý kabinet Roberta Fica (Smer) naviazal vek odchodu do penzie na strednú dĺžku dožitia.

EKONOMIKA

Parlament schválil štátny rozpočet na budúci rok

Za návrh štátneho rozpočtu bolo 82 poslancov.

KOMENTÁRE

Nevyhral demokrat, to len prehral primitív

Víťaztvo Douga Jonesa v Alabame komplikuje vládnutie republikánom.


Už ste čítali?