Monika v krajine „fejku“

Autor: Monika Kusendová | 1.8.2016 o 20:31 | (upravené 15.12.2016 o 22:31) Karma článku: 10,41 | Prečítané:  17893x

Čo sa stane, ak sa vaša dovolenka all inclusive zmení na „fake inclusive?" Ak neviete, čo sa môže za týmto pojmom skrývať, snáď pochopíte po nasledujúcich riadkoch. No jedno je isté, o zábavu budete mať rozhodne postarané.

Predstavte si ten raj na zemi – hotel s dvoma bazénmi, all inclusive, sto metrov od mora, teploty stále nad tridsať stupňov a ani mráčika. Budete si celé dni ležať na pláži, užívať si vodu a slnko, jesť a piť, čo len budete vládať a nerobiť celkom nič. Áno, toto je predstava väčšiny ľudí o ideálnej letnej dovolenke. Čo keby to však bolo trocha inak? Hotel síce dva bazény má, more je blízučko, počasie je ideálne, no z all inclusive je „fake inclusive“. Ak neviete, čo sa môže za týmto pojmom skrývať, snáď pochopíte po nasledujúcich riadkoch.

Vitajte v Bulharsku na Slnečnom pobreží, presnejšie v Nessebare! V posledných rokoch je to vraj veľmi populárna dovolenková destinácia najmä slovanských národov. Ak ste tu ešte neboli, nechajte sa prekvapiť, čo všetko vás tu čaká. Nebojte sa, zážitkov bude viac ako dosť...

Bulharský zázrak - Ako Ježiš alkohol späť na vodu premenil

Už v prvý deň nás nemilo prekvapila skutočnosť, že aj keď sme zvládli za tri taniere jedla na obed i na večeru, stále sme boli hladní, pokrmy boli úplne bez chuti, človek akoby jedol vzduch. Večer sme sa zase udivili, keď nám na bare začali nalievať namiesto pol deci rakije hneď dve. Najprv sme radšej pili opatrne, ale po pár hodinách sme zistili, že to s nami žiadne divy nerobí. Na Slovensku a so slovenským alkoholom by sme už isto boli na infúziách. Ale ako sme zistili, v Bulharsku nemajú naopak len znaky súhlasu a nesúhlasu, rovnako tu Ježiš mení alkohol späť na vodu.

Fejk nad fejk

Nessebarské uličky sú plné obchodov s napodobeninami známych značiek, ceny sú naozaj symbolické, rovnako ako kvalita. Kúpite si fejkové Guessky a už o pár hodín sa vám samovoľne rozpadnú.

Potom sa v jeden večer rozhodnete, že by ste chceli zažiť niečo bulharské... pravé. Tak sa vyberiete pozrieť do starého centra Nessebaru. Hradby sú naozaj krásne, atmosféru ešte umocňuje staručký pán v kroji, hrajúci na gajdy.

No toto všetko sa skončí, akonáhle vkročíte za hradby a zlákajú vás do českej krčmy. A je po typicky bulharskej atmosfére... Na druhý deň to skúsite znova, tentokrát si vyrazíte na tradičný bulharský večer s vrúcnym želaním, aby ste konečne ochutnali ich pravú kuchyňu, dali si pravú neriedenú rakiju či vínko a spoznali ich kultúru. A skutočnosť? Ide vlastne zase len o  „večer fejku" - jedlo neochutené, víno zriadené vodou, melón ako dezert, turecký folklór namiesto bulharského... Iba zábava, tá bola pravá. Bavili sa tu ľudia všetkých národností a onedlho už „fejky“ všade navôkol nik neriešil.

A cesta autobusom späť na hotel zase ubieha v rýdzo slovenskom znení, celý autobus sa ozýva slovenskými ľudovkami. Takže, aký to bol vlastne večer?

Nadíde ďalší deň a vy sa zamyslíte nad tým, či aj voda v mori je skutočne slaná a nie je zriedená...

Čistý nonsens

Klíma na izbách je asi tiež „fejková“, ide z nej horúci vzduch a v niektorých prípadoch aj hnusný smrad. Keď počujete škodoradostný rehot čajok a vidíte ich, ako neustále sedia na ventiloch klimatizácie, rozmýšľate, či tam voľaktorá niečo nevypustila. Navyše, chodba ihneď od prvého dňa zapácha akoby sa tam niekto „hodil tyčku“. Zaujímavé, ale tento smrad sa nestratí ani po celých osem dní, upratovačka ho vždy len prekryje dajakým „fejkovým“ osviežovačom vzduchu, ktorý vôbec nezaberá. A tak vám neostáva nič iné, iba si vždy pri prechode chodbou zapchať nos a vyjsť z nej čo najrýchlejšie. Vonku je to našťastie lákavejšie, tak hor sa k bazénom!

Zážitkom je aj cestovanie v miestnej MHD. Existujú tu takzvané „chodiace automaty na lístky“. V prepchatých autobusoch sa zúfalo a nervózne pretláčajú drobné ženičky, ktoré každému nastupujúcemu vytlačia lístok. Chaos na milióntu. Mať takúto prácu, za pár dní visíte na čerešni. A keď si predstavíte, že minimálna mzda v Bulharsku je nižšia ako na Slovensku, plus skutočnosť, že takáto práca patrí zrejme k tým najmenej výnosným, váš život by už určite stratil zmysel. Možno prvýkrát si pomyslíte, že to naše Slovensko predsa len nie je také zaostalé...

Potom sa tu ale vyskytne niečo rýdzo slovenské, a to rýdzo slovenská primitivita. Ide o slovenské babky, ktoré dokážu ráno vstať už o piatej, len aby si mohli položiť na ležadlá pri bazéne svoj uteráčik. Ležadiel je tam oproti počtu turistov minimum, a tak je zakázané obsádzať si ich trvalo len pre seba. Ale babke nevysvetlíte, s babkou to nevyhádate, babka sa jednoducho ulakomila a je k smrti pohoršená, keď ju z jej miesta vyhodíte. Tak opäť zmeníte názor na svoju rodnú krajinu...

„Zlatým klincom do rakvy“ je, keď šiesti ľudia z partie dostanú akýsi vírus, ktorý ale bohužiaľ už „fejkový“ nebol, a trávia dni a noci na záchode. Každý deň to dostane niekto iný, a tak sú postupne nemilosrdne zaraďovaní do "Klubu sráčov“. K preživším sa na konci dovolenky radia len traja ľudia, a to zásluhou každodennej dávky „domáceho“ a na počudovanie aj „fejkovej“ rakije. Kto deň vynechal, bol odsúdený na pobyt na záchode.

Všetko fejkové, zábava pravá

Bulharskému Nessebaru však treba uznať, že zábavu ľuďom naozaj dopraje. A nie „fejkovú“. Ulice večer žijú naplno. Ozýva sa spev z karaoke barov, je tu plno diskotékových klubov i s bazénovými párty a lunapark, čiže rozhodne večer nemôžete spať. A ráno zase vstať...

A keď dovolenkujete s partiou mladých bláznivých ľudí, ktorí nemajú nikdy ničoho dosť, o oddychu sa dá v ich prítomnosti polemizovať a trapasy, ktoré sa s nimi nestanú, hádam ani neexistujú, vôbec vám nebude neprekážať, ak dovolenka nebude ideálna. Užijete si ju naplno. Akurát sa stane, že domov prídete síce plní zážitkov, ale na smrť unavení. Ale čo tam po tom, veď existuje niečo krajšie, ako v starobe spomínať na to, ako sa vám v neskorých nočných hodinách rozpadla topánka a išli ste mestom naboso niekoľko kilometrov? Ako vás v noci zastavili na ulici policajti, lebo ste sa prihlasno smiali? Ako ste sa skoro utopili na nafukovačke ťahanej skútrom? Ako ste o polnoci vrieskali na detskom kolotoči, ktorý už hádam ani pomalšie ísť nemohol? Ako ste sa chodili nadránom napriek zákazom kúpať do mora alebo hotelového bazéna? Ako vás pri behu bulharskými uličkami skoro zrazil kôň? Ako vám dídžej v karaoke bare po tom, čo ste predviedli nevydarený šesťhlasný „It´s my life“, povedal, že vám už nič nezahrá, pretože chce ísť radšej spať?

...osem dní a sedem nocí plných smiechu, zábavy a šťastia napriek tomu, že ste nemali všetko. Pretože tie najlepšie veci v živote sú aj tak zadarmo. Stačí, ak máte pri sebe ľudí, ktorí toto chápu a akákoľvek dovolenka bude nezabudnuteľná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.


Už ste čítali?