Filozofia 21.storočia

Autor: Monika Kusendová | 24.10.2013 o 9:50 | (upravené 15.12.2016 o 22:35) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  766x

Filozofia, bola tu s nami oddávna. Je matkou všetkých vedeckých disciplín. Podľa mňa je práve ona najzaujímavejšou vedou. Pretože skúma aj veci, ktoré sú na prvý pohľad neriešiteľné. Neokúňa sa zadávať akékoľvek otázky. 

Od svojich počiatkov v starom Grécku a jeho kolóniách, kedy sa zaoberala podstatou sveta, otázkou hmoty a idey, po dnešnú hlavne analytickú filozofiu, stála na mnohých dôležitých míľnikoch v dejinách ľudstva. Bola svedkyňou všetkých dôležitých objavov a zistení. Takmer všetci významní ľudia boli aj filozofi. Napríklad Francis Bacon, John Locke, Isaac Newton a mnohí iní. Pretože bez filozofie by sa nikam nedostali. Bez východiskového bodu by nebol cieľ. Bez premýšľania a dedukovania by nemohli vzniknúť nové výnimočné veci. Niečo nemôže vzniknúť len tak, bez idey. Podľa mňa preto už v dnešnej dobe nemusíme polemizovať nad tým, či mali pravdu nominalisti alebo realisti. Pravdu mali oba prúdy. Až na ten detail, že by sme ich mali vzťahovať skôr všeobecne na ľudí, než na Boha. Niektoré veci sme si my, ľudia najprv premysleli a pomenovali a potom sme to, niečo vytvorili(napr. umelecké dielo). Iné veci existujú nezávisle od nás, nevytvorili sme ich a boli tu dávno pred nami.

Veľká škoda, že v dnešnej dobe sa už filozofia zaoberá väčšinou jazykom a rečou v prepojení s rôznymi faktormi(tzv. analytická filozofia). Pritom je toľko zaujímavejších otázok, ktoré stále ľudí fascinujú. Určite je šanca, aby vznikli aj nové odvetvia filozofie. Napríklad niečo, ako prepojenie metafyziky a gnozeológie. Toto odvetvie by dalo odpoveď na otázky zisťujúce, čo má v živote zmysel a kam sa až môžeme dostať, kde sú tie pomyselné hranice. Možno by tu padli otázky: Čo je vlastne zmyslom života? Sme si sami sebe pánmi, alebo predsa len je nejaká vyššia sila, ktorá všetko ovplyvňuje? Máme poslanie, alebo si len príliš namýšľame? Môžu mať duchovné veci väčší význam a silu, ako materiálne? Prečo sa spoliehame najviac len na svoje oči a nie aj na iné zmysly a na dušu. Kedysi dávno známy doktor Jesenius chcel zistiť, či duša naozaj existuje, tak vykonal prvú pitvu. Duša tam (ne)bola...

Častý omyl ľudstva je domnievať sa, že to, čo nevidíme, neexistuje. Potom by neexistoval ani vzduch a jeho dôležitá zložka kyslík, bez ktorej by život zanikol. Je to tak, dôležité zložky majú často nám nepoznateľnú formu. Vždy sa však nájdu spôsoby, vďaka ktorým ľahko odhaliť aj takéto „mystéria".

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?