Sny

Autor: Monika Kusendová | 12.10.2013 o 20:17 | (upravené 27.1.2017 o 11:12) Karma článku: 2,46 | Prečítané:  506x

Sny, čo sú to vlastne sny? Podľa vedcov len zvýšená aktivita určitej časti mozgu, ktorý počas spánku zmixuje rôzne druhy získaných informácii a zážitkov a spraví z nich "guláš". 

Iní, tí citlivejší by možno povedali, že sen, to je vlastne prechodník do iného sveta. Je to schopnosť v spánku zavrieť žalúzie nudnej realite a vzlietnuť kamkoľvek chceme, alebo musíme.

O snoch vie veda len veľmi málo, stále sú opradené množstvom tajomstiev. Napriek tomu existuje konkrétne odvetvie zaoberajúce sa výskumom snov, tzv. oneirológia. Podľa vedcov takmer všetci ľudia snívajú rovnako často. Tiež vraj závisí od fázy, kedy sa prebudíme, aby sme si na sen spomenuli. Nad snom nemôžeme mať kontrolu. Výnimkou je tzv. bdelé snívanie, v ktorom si dokážeme uvedomiť, že snívame a niekedy sme schopní ovplyvniť snovú realitu (napr. ak je sen desivý, dokážeme sa z neho prebudiť silou našej vôle, alebo ak je sen pekný, zapájame aj našu fantáziu a vytvárame akoby príbeh).

Oddávna niektorí ľudia veria, že sny majú určitý význam. Existuje mnoho výkladov snov:

Symbolický - sen sa skúma ako celok a predpokladá sa, že prináša užitočné informácie do budúcnosti.

Analytický - sen sa rozoberie na časti, ktoré sa skúmajú samostatne zapojením psychologických disciplín.

Šifrovací - z celého sna sa vyberú zdanlivo najdôležitejšie udalosti, ktoré sa vysvetlia zrozumiteľnejším  jazykom.

Vznikli aj špaciálne knihy-snáre, kde nájdeme takmer všetko, čo sa človeku môže snívať.

Ale ak sa na sen pozrieme troška metafyzicky, musíme uznať, že je tu mnoho záhad, ktoré akoby pochádzali z "(ne)známa". Typickým príkladom je napríklad opakovanie sa tých istých miest, či ľudí v snoch. Občas máme dokonca pocit, že sme tam boli, poznáme ich... Keď sa však prebudíme, sme zmätení. Takisto sú prípady, keď sa prostredníctvom snov komunikuje s ľuďmi,ktorí už nie sú medzi nami.

Veru, takéto prípady veda tak skoro nevyrieši. Pretože my ľudia ťažko vieme uveriť niečomu, čo nie je tak jednoznačne dokázateľné. Zatiaľ je to predčasné, ešte sme k tomu nedospeli. Stále sú tu veci, ktoré ostávajú v kategórii "medzi nebom a zemou".

Ostáva ešte otázka, prečo sa sen vlastne objavuje? Podľa vedcov môže byť vyvolaný myslením na niekoho/niečo, niekedy aj určitou obavou, občas je aj reakciou na zažité a taktiež sa nám môže z podvedomia vynoriť istá potlačená skúsenosť alebo zážitok, na ktorý sme takmer zabudli.

Každopádne je fascinujúce, aké dokonalé obrazy môže náš mozog vytvárať. Ak by sa dali sny natáčať, to by boli filmy! A koľko by sme sa toho o sebe dozvedeli!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?