reklama

Sny

Sny, čo sú to vlastne sny? Podľa vedcov len zvýšená aktivita určitej časti mozgu, ktorý počas spánku zmixuje rôzne druhy získaných informácii a zážitkov a spraví z nich "guláš".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Iní, tí citlivejší by možno povedali, že sen, to je vlastne prechodník do iného sveta. Je to schopnosť v spánku zavrieť žalúzie nudnej realite a vzlietnuť kamkoľvek chceme, alebo musíme.

O snoch vie veda len veľmi málo, stále sú opradené množstvom tajomstiev. Napriek tomu existuje konkrétne odvetvie zaoberajúce sa výskumom snov, tzv. oneirológia. Podľa vedcov takmer všetci ľudia snívajú rovnako často. Tiež vraj závisí od fázy, kedy sa prebudíme, aby sme si na sen spomenuli. Nad snom nemôžeme mať kontrolu. Výnimkou je tzv. bdelé snívanie, v ktorom si dokážeme uvedomiť, že snívame a niekedy sme schopní ovplyvniť snovú realitu (napr. ak je sen desivý, dokážeme sa z neho prebudiť silou našej vôle, alebo ak je sen pekný, zapájame aj našu fantáziu a vytvárame akoby príbeh).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oddávna niektorí ľudia veria, že sny majú určitý význam. Existuje mnoho výkladov snov:

Symbolický - sen sa skúma ako celok a predpokladá sa, že prináša užitočné informácie do budúcnosti.

Analytický - sen sa rozoberie na časti, ktoré sa skúmajú samostatne zapojením psychologických disciplín.

Šifrovací - z celého sna sa vyberú zdanlivo najdôležitejšie udalosti, ktoré sa vysvetlia zrozumiteľnejším jazykom.

Vznikli aj špaciálne knihy-snáre, kde nájdeme takmer všetko, čo sa človeku môže snívať.

Ale ak sa na sen pozrieme troška metafyzicky, musíme uznať, že je tu mnoho záhad, ktoré akoby pochádzali z "(ne)známa". Typickým príkladom je napríklad opakovanie sa tých istých miest, či ľudí v snoch. Občas máme dokonca pocit, že sme tam boli, poznáme ich... Keď sa však prebudíme, sme zmätení. Takisto sú prípady, keď sa prostredníctvom snov komunikuje s ľuďmi,ktorí už nie sú medzi nami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veru, takéto prípady veda tak skoro nevyrieši. Pretože my ľudia ťažko vieme uveriť niečomu, čo nie je tak jednoznačne dokázateľné. Zatiaľ je to predčasné, ešte sme k tomu nedospeli. Stále sú tu veci, ktoré ostávajú v kategórii "medzi nebom a zemou".

Ostáva ešte otázka, prečo sa sen vlastne objavuje? Podľa vedcov môže byť vyvolaný myslením na niekoho/niečo, niekedy aj určitou obavou, občas je aj reakciou na zažité a taktiež sa nám môže z podvedomia vynoriť istá potlačená skúsenosť alebo zážitok, na ktorý sme takmer zabudli.

Každopádne je fascinujúce, aké dokonalé obrazy môže náš mozog vytvárať. Ak by sa dali sny natáčať, to by boli filmy! A koľko by sme sa toho o sebe dozvedeli!

Monika Kusendová

Monika Kusendová

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  145x

Som nezastaviteľný optimista, ktorý žije písaním, dobrodružným cestovaním, históriou a športom, najmä behom. Práve písanie je môj spôsob, ako spraviť svet krajším, zaujímavejším, zábavnejším a motivovať aj ďalších ľudí, aby si život užívali na 200 percent :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu