Sme (ne)kultúrni?

Autor: Monika Kusendová | 12.10.2013 o 17:35 | (upravené 15.12.2016 o 22:34) Karma článku: 4,22 | Prečítané:  771x

Na svete je mnoho národov a každý má svoju kultúru. Existujú akési ich vlastné odlišné súbory noriem a zvykov. Každá má svoj vývoj, mení sa s plynúcim časom a prispôsobuje sa dobe.

Na svete je mnoho národov a každý má svoju kultúru. Existujú akési ich vlastné odlišné súbory noriem a zvykov. Každá má svoj vývoj, mení sa s plynúcim časom a prispôsobuje sa dobe. Z historického hľadiska by sa mohlo zdať, že my, ľudia kráčame míľovými krokmi vpred. Pravda je však trochu iná a nie tak jednoznačná.

Ako sa už vyjadrovali aj mnohí filozofi, najmä náš pokrok je príčinou morálneho úpadku. Zinteligentneli sme až tak, že naše IQ potlačilo naše EQ. Stávame sa strojmi, ktoré nemôžu vidieť žiadne hranice. A ak ich náhodou ešte aj vidíme, tak ich rýchlo zničíme.

Otázkou teda je,či sme sa vôbec posunuli od čias doby ľadovej. Pretože mne to občas príde, akoby sme úplne upadali. Chcelo by to nástup druhej renesancie a osvietenstva, pretože my, ľudia opäť smerujeme do tmy...

Stačí sa pozrieť na to,ako sa znehodnocuje umenie, či už literatúra, výtvarníctvo, hudba. Neviem, či si to myslia aj iní, ale podľa mňa umenie by malo v človeku evokovať niečo krásne. No mne tá krása chýba asi v deväťdesiatich percentách výtvorov. Všetko zovšednieva, vulgarizuje sa. Jednoducho, robíme zo primitívov. Keďže máme demokraciu, sloboda tlače umožní aby svetlo sveta uzreli všakovaké diela. Cenzúra však niekedy veľmi chýba... Pravdou však je, že na výzor a estetiku a tzv. "pozlátku" si potrpíme stále. Svet je síce krajší,ale pod povrchom to nie je vždy až také dokonalé,ako to vyzerá...

Napríklad médiá sú priehľadným zrkadlom našej kultúry a toho,ako žijeme. Ľudia, spamätajte sa, nemusíme vidieť všetko!

Miznú staré hodnoty a cnosti, považujeme ich dokonca za smiešne. No, neviem, možno sa raz budú smiať skôr nám... Kam sme to klesli, hoci sme si mysleli,že stúpame. Aká malichernosť!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?